![france-louvre-54b0b5c4847f94e6[1]](http://www.womap.4fan.cz/wp-content/uploads/2012/07/france-louvre-54b0b5c4847f94e61-135x90.jpg)
Po delší době hlásím alespoň na chvíli útěk od filmů a návrat k herním tématům. Tedy minimálně okrajově, jelikož už nadpis si zrovna dvakrát s hrami netyká! Přesto se však to dnešní počteníčko trošku točí okolo gamifikace a hlavně Nintenda 3DS. Na své dovolené v Paříži jsem totiž nemohl vynechat Louvre a možnost na vlastní kůži zjistit, jak skutečně funguje tamější audio guide v režii Miyamoty a oblíbeného Nintenda.
Fakt, že Louvre před nějakým tím týdnem nahradil starý systém audio tour za nový asi zná každý Nintendo fanatik, ale k obyčejným lidem se tato zpráva téměř nedostala, takže menší vysvětlení neuškodí. Ve zkratce se tedy jedná o upravené 3DS, které funguje jako interaktivní průvodce po celém muzeu/galerii. A nutno říci, že funguje skutečně skvěle! Autorům se podařilo využít většinu funkcí konzole a posunout tak výsledný zážitek z návštěvy galerie na trošku jinou úroveň.
Tím hlavním lákadlem je samozřejmě přes 700 odborných komentářů namluvených hned několika jazyky. Čeština pochopitelně chybí, ale anglický komentář je kvalitní a využívá velice jednoduchých a srozumitelných frází a slovních obratů, takže rozumět bude téměř každý průměrný angličtinář. Kromě základních faktografických údajů nejen o vystavených dílech, ale také o budově paláce nechybí třeba ani komentáře samotných kurátorů jednotlivých výstavních seskupení a jako celek působí celý průvodce nesmírně povedeným dojmem. Tohle všechno ale nabízel i starý systém, takže co nového skutečně 3DS do muzea přináší.
V praxi jsem zdaleka nejvíce využíval skvělou mapu zobrazující se jak na horním, tak na dolním displeji. Nejen, že konzole automaticky určuje vaši polohu, ale navíc vás upozorňuje na hlavní exponáty a nabízí také šikovnou možnost navádění k určitým lákadlům galerie. Nejednou tak předejdete prekérnímu zabloudění a pokud Louvre navštívíte již poněkolikáté, tak vám 3DS usnadní cestu k vytipovaným mistrovským dílům.
Díky technologii rozpoznání aktuální polohy (netuším, zda je použit StreetPass nebo Wi-fi) vám 3DS nabídne velké množství předdefinovaných prohlídek, která vás většinou v krátkém čase provedou kolem těch nejdůležitějších věcí. Samozřejmě však výborně poslouží i pokud se rozhodně chaoticky běhat na vlastní pěst. mapa je totiž naprosto ultimátní.
Kromě skvělé mapy se pak může 3DS pyšnit také širokou škálou obrazového materiálu, 3D modely soch a hlavně 3D efektem jako takovým. Leč není 3D vždycky bezchybné, jako gimmick featura funguje na jedničku a přiznávám, že mnohdy si s 3DS užijete slušnou porci zábavy. Navíc si tento zážitek díky zcela jednoduchému a intuitivnímu ovládání mohou užít opravdu všechny věkové kategorie. Vlastně si vystačíte s dotykovým displejem!
Příjemné je dokonce i nošení handheldu na krku. Veškeré úpravy jsou totiž směřovány pouze proti zlodějům a tak si konzole zachovala jak své rozměry, tak i hmotnost. Díky příjemnému řemínku kolem krku a obyčejným sluchátkům, které si uchovávají stravitelné rozměry tak podobná forma průvodcovství rozhodně neobtěžuje a pokud 3DS zavřete, tak o něm vlastně ani nevíte.
Dost už ale bylo vychvalování! 3DS jakožto audio guide má totiž i jednu velkou bolístku, a sice baterku. Výdrž se zapnutým 3D efektem okolo 5 hodin je bída a bez 3D efektu se dostanete pouze na smutných 7 hodin, což je vzhledem k velikosti a bohatosti muzea trošku problém. Proto doporučuji handheld během prohlídky častěji zavírat! Sice přijdete o obrazové funkce, ale špičkový komentář dostanete i tak. Sem tam také pozlobí rozpoznání polohy a systém zamění patra, to je však spolu s baterkou jediný neduh.
Za 5 € se prostě jedná o skvělou volbu pro každého návštěvníka a já ji mohu jen doporučit. Za těchto nicotných 120 Kč si totiž užijete celou prohlídku ve zcela jiném světle a prostoru. Dozvíte se mnoho novinek a budete se divit, kolik praktických maličkostí vám může 3DS jako průvodce nabídnout!
Jak jste určitě poznali, článek jsem nepsal já, ale je zkopírován z blogu mého kamaráda (http://www.wolf-cz.blogspot.cz).
Tímto bych chtěl Danovi poděkovat za možnost se s Vámi o tento skvělý článek podělit a doufám, že se Vám líbil.